Актуални новини

 

Покана за участие в XIII НАЦИОНАЛЕН СЕМИНАР
на тема: „Интелектуална собственост и новите измерения в изкуството и науката: предизвикателства и възможности“, посветен на Световния ден на интелектуалната собственост - 26 април.


лого и пълно наименование на АМТИИ и текст Пролетни научни четения 2025

ПРОЛЕТНИ НАУЧНИ ЧЕТЕНИЯ 2025

Националната научна конференция ще се проведе в хибриден формат в два дни: на 31 май 2025 г. само присъствено и online на 1 юни 2025 г.  В "Пролетни научни четения 2025" могат да участват:

  • Студенти от Академията, проявяващи интерес към научната дейност;
  • Докторанти и постдокторанти от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив;
  • Преподаватели, които да представят свои изследвания и разработки;
  • Външни участници - преподаватели, изследователи, студенти и докторанти от други висши училища и организации с интереси в областта на изкуствата.

Настоящото издание на конференцията е в официалната селекция на международни събития, в подкрепа на официалните чествания на ЮНЕСКО, посветени на 20 години от подписването на Конвенцията за опазване и насърчаване на многообразието от форми на културно изразяване.

подробно за конференцията


Стилизирано изображение на мост над река. С текст е изписано UNeECC Annual Conference 2025. 15-17 October, 2025 Avignon, France. Cultural bridging: European territories & cultural metamorphoses

Покана за включване с доклади в

Годишната конференция на Университетската мрежа на градовете Европейски столици на културата,

която ще се състои между 15 и 17 октомври в Авиньон, Франция.АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив е член на мрежата и таксата за участие на презентатор е съответно 160 евро, а аз докторант 100 евро.Към конференцията има и докторантска работилница, за която таксата за участие на докторанти е безплатна.
Темата на конференцията е: Културни мостове: европейски територии и културни метаморфози, а работният език - английски. Сроковете за регистрация и детайли за панелите може да видите тук.

 


лого на конкурса. Четири окръжности, в центъра на които е стилизиран архитектурен елемент, под него текст Орфееви таланти. Всичко върху тъмночервен фон от текстилна материя

ОРФЕЕВИ ТАЛАНТИ 2025
международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство
7 - 9 февруари 2025 г.

Международният конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „ОРФЕЕВИ ТАЛАНТИ“ – гр. Пловдив е насочен към изпълнители в сферата на фолклора, класическото музициране и приложните изкуства и няма ограничения за участници по отношение на техните: възраст, пол, раса, вероизповедание и религиозни възгледи, социално положение, професия, народност и др.
(подробно за конкурса)      (присъдени награди)


скицирано изображение на 3 човека, които обсъждат нещо, което гледат на хартия или вероятно екранно устройство. Също е изобразено логото и името на АМТИИ и текст: Конкурс за финансиране на проекти за научна или художественотворческа дейност за 2025 г.
ОТКРИВАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ЗА КОНКУРС ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА НАУЧНА ИЛИ ХУДОЖЕСТВЕНОТВОРЧЕСКА ДЕЙНОСТ ЗА 2025 Г.

На основание на чл. 10, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност, на базата на Заповед № РД-16-010 / 13.01.2025 г. на ректора на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив и въз основа на Правила за прилагането на наредбата, желаещите да кандидатстват с проект за финансиране на научна или художественотворческа дейност за 2025 г. следва до 16 ч. на 17.02.2025 г. да изпратят своите кандидатури по електронен път, през попълване на електронен формуляр, достъпен в реално време ТУК.

Предложение за проект могат да подават преподаватели, работещи в Академията на основен трудов договор или на трудов договор за допълнителен труд по чл. 111 от Кодекса на труда; докторанти; студенти; както и колективи от Академията. Ръководител на научноизследователски или творчески колектив е преподавател с доказана научна компетентност и опит, съответстващи на целите на проекта, който притежава образователна и научна степен „Доктор“ или е хабилитирано лице. След получаване на кандидатурите по електронен път те ще бъдат групирани и изпратени към ръководителите на катедри, за да бъдат обсъдени на катедрени съвети.

 Индикативен график на конкурса:

  • Обявяване на конкурса: 28.01.2025 г.
  • Краен срок за подаване на документи по проектите: 17.02.2025 г.
  • Период за разглеждане на постъпилите предложения от катедрените съвети: 18–25.02.2025 г.
  • Излъчване на резултатите от катедрените съвети към рецензентите: 26.02.2025 г.
  • Краен срок за представяне на рецензиите от рецензентите: 07.03.2025 г.
  • Заседание на комисията за разпределение, разходване, наблюдение, оценка и отчитане: 10.03.2025 г.
  • Обявяване на резултати и заповед за утвърдени суми: 11.03.2025 г. - Заповед за утвърдени проекти и суми 
  • Сключване на договори с утвърдените бенефициенти: след 19.03.2025 г.

Националната стипендиантска програма на Словашката република за академичната 2025/2026

Посолството на Република България в Братислава предостави информация относно критериите и условията за кандидатстване за участие в Националната стипендиантска програма на Словашката република за академичната 2025/2026 г., имаща за цел да подкрепи мобилността на чуждестранните студенти, докторанти, преподаватели във висши училища, научни изследователи и творци.

Крайният срок за подаване на заявките е 30 април 2025 г.

Кандидатите могат да намерят подробна информация за Програмата на словашки, английски, руски, френски и испански езици, както и да подават молбите си онлайн на www.scholarships.sk. Листовка с основната информация за Програмата на английски език може да бъде изтеглена онлайн на следния линк.


Корица на 'Книга на песните на ЕС' с голямо заглавие 'The EU Songbook', флаговете на 27 държави, от които са избрани общо 164 песни

THE EUROPEAN UNION SONGBOOK

На 5 ноември 2024 излезе първата книга с песни на Европейския съюз - The European Union Songbook.
Съставено с участието на повече от 100 музикални организации и консерватории, както и чрез публични гласувания, отразени от повече от 400 медии, в които участваха над 87 000 граждани от 27-те държави-членки, изданието представя селекция от 164 песни, по шест песни от всека страна в ЕС, представени на оригиналните 25 езика и на достъпен английски език.
През 2018 г. с участието на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив, бяха номинирани и публично гласувани българските песни:

  1. В раздел Любов: “Светът е за двама” (1980) – (Д. Точев / М. Нейкова)
  2. В Раздел Природа и Сезони: “Хубава си, моя горо” - (Г. Горанов / Л. Каравелов)
  3. Свобода и Мир: “Една българска роза” (1970) – (Н. Вълчев / Д. Вълчев)
  4. В раздел Народни песни: “Излел е Делю Хайдутин” – (Родопска народна песен)
  5. В раздел Песни за вярата: “Ако си дал” (1977) – (И. Велчев / Е. Димитров)
  6. В раздел Детски: “Детство мое” – (Б. Гудев / В. Казасян)

Редакторите на книгата за България: проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак и доц. д-р Жан Пехливанов, предоставиха оригинални нотни листове и текстове на песни.

(Подробно прессъобщение и информация)


Резултати от класирането на проведеният на 7 декември 2024 г. Втори международен конкурс „Йохан Себастиан Бах - Soli Deo Gloria“.


текст "Годишник" върху червен цвят. Като фон - тъмносини графични елементи оформящи думата "art" и най-отгоре логото на АМТИИ с изписано пълното име

 

ГОДИШНИК НА АМТИИ 2024

Уважаеми колеги,
моля, запознайте се с изискванията за съдържание и оформяне на материалите за Годишник на АМТИИ за 2024 г.
Краен срок за предаване на разработките – 8 ноември 2024 г., на имейл: godishnik@artacademyplovdiv.com


Сам постигам – Информирани за успех!

Сайтът sampostigam.org е създаден с цел да информира учениците и студентите с един жив родител или без родители, които са отраснали или отрастват в институции (ЦНСТ – Център за настаняване от семеен тип и други), или са поверени на грижите на роднини/близки (техни настойници или попечители), за възможностите за финансова, материална и личностна подкрепа на държавно и частно ниво. Сайтът е в полза и на преживелите родители, настойници и попечители.


Новият договор по програма ЕРАЗЪМ + за студентска и мобилност на персонала е активен.
Запознайте се с детайлите и сроковете за кандидатстване.


ТЕАТРАЛНО ИЗКУСТВО В ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА

Нова магистърска програма, реализирана съвместно между Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – София и Академия за музикално танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.     (подробна информация)


АМТИИ - лидер в направление Теория на изкуствата за 2024. Изображението съдържа публикувания текст

РЕЙТИНГОВА СИСТЕМА НА ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА 2024

Горди сме да споделим, че и през 2024 г. АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев"- Пловдив e лидер в направление "Теория на изкуствата" и запазва челните си позиции в "Музикално и танцово изкуство" и "Изобразително изкуство". Системата класира висшите училища по 100 индикатора, които измерват различни аспекти – учебен процес, учебната среда, научна работа и пр.

 


Лого на Академична библиотека с фонотека към АМТИИ - Пловдив

 

ОНЛАЙН КАТАЛОГ

Академичната библиотека с фонотека към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив е един от центровете на българската духовност с национална и международна значимост. Академичната библиотека притежава богат и многообразен фонд.

Студенти, преподаватели и служители вече имат достъп до нашия ОНЛАЙН КАТАЛОГ


НАГРАДА НА РЕКТОРА ЗА 2024 ГОДИНА

На 23 юни 2024 г., в рамките на гала концерта „Академията кани Пловдив“,  част от фестивала Made at the Academy 2024, бяха връчени Наградите на Ректора за високи постижения в учебната и научноизследователската дейност и по случай 24 май – Ден на славянската писменост, българската просвета и култура.

Носителите за 2024 г. са:

  • ст. преподавател Григор Григоров
  • ас. д-р Пейо Пеев
  • Тодор Ючев 
  • проф. д-р Юлиян Куюмджиев

Академичните награди се случват, като катедрите, административните звена, синдикалните дружества (инициатори на Наградата) в АМТИИ излизат с предложения за удостояване с награди на преподаватели и служители в Академията на основа на следните критерии:
- Висока активност в учебния процес и творчески постижения на възпитаници;
- Постижения в научноизследователската дейност;
- Ефективна дейност по организация на учебния процес;
- Внедряване на нови компютърни технологии и програми за подобряване на учебния процес;
- Активна дейност при изпълнение на служебните задължения, инициативност и поемане на допълнителни задачи от помощно-техническия персонал;
- Активно участие в синдикалната и обществена дейност в АМТИИ.

Номинациите се обсъждат от комисия със заповед на Ректора. Чрез тайно гласуване се определят четирима от номинираните за награда преподаватели и служители, получили повече от половината гласове. Те се предлагат на Ректора за награждаване. Наградите са парични и размерът им се определя за всяка година поотделно.


ЦЕНТЪР ЗА ИНОВАТИВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ

На 17 април 2024 г., в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив бе открит Център за иновативни образователни технологии.

Лентата прерязаха министърът на образованието и науката, проф. д-р Галин Цоков и ректорът на Академията, доц. д-р Жан Пехливанов. Реализацията на центъра е по Национална програма „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители“, която стартира в мандата на предходния ректор на АМТИИ - проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак.

Официалната церемония домакинства и проф. д-р Галя Петрова-Киркова – директор на Департамент за езикова и специализирана подготовка към Академията. Новосъздадената зала за обучение по информационно комуникационни технологии – базирани иновативни образователни технологии е част от Националната мрежа от университетски центрове по иновативни образователни технологии с цел бърз обмен на знания, опит и добри практики в тази област.

На събитието присъстваха настоящият и бивш ректор на Аграрен университет Пловдив, доцент д-р Боряна Иванова и проф. д-р Христина Янчева и новоизбраният ректор на Университетът по хранителни технологии в Пловдив - проф. д.н. инж. Галин Иванов, дългогодишни партньори на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, както и представители на академичното ръководство и преподавателския състав на Академията.

Центърът за иновативни образователни технологии се намира в централната сграда на Академията, на ул. Т. Самодумов 2 и е част от динамичното интегриране на висшето училище към съвременните европейски образователни стандарти. (още снимки от събитието)


Жан Пехливанов

 

АМТИИ "ПРОФ. АСЕН ДИАМАНДИЕВ" - ПЛОВДИВ С НОВ РЕКТОР

На 15 март 2024 г. Общото събрание на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив избра със 71 гласа доц. д.р Жан Пехливанов за Ректор за мандат 2024 - 2028 г.

На добър час! 


Департаментът за езикова и специализирана подготовка към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, организира следните
КУРСОВЕ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ:

„ПРЕПОДАВАТЕЛ ПО БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ТАНЦИ”,
Начало: 22 октомври 2022 г.,
Продължителност на обучението: два семестъра – 500 лв./сем.
Вид на обучението: съботно-неделно

„УЧИТЕЛ ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО”,
„УЧИТЕЛ ПО МУЗИКА В ДЕТСКА ГРАДИНА И УЧИЛИЩЕ“

Начало: м.октомври.
Продължителност на обучението: два семестъра – 1000 лв./сем.
Вид на обучението: съботно-неделно

За допълнителна информация и записване: Стая 45 ЦС, тел. 032/ 601 464


СЛЕДДИПЛОМНА КВАЛИФИКАЦИЯ "ПРЕПОДАВАТЕЛ ПО БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ТАНЦИ"

От 22.10.2022 г. Департамент за езикова и специализирана подготовка към АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев" организира курс за СДК "Преподавател по български народни танци" - I ниво.
Ще ви очакваме!          (за контакт и допълнителна информация)


ВИСОКА ОЦЕНКА ЗА АМТИИ

АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" получи от НАОА висока оценка (9.53) по програмна акредитация на професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по..., област на висше образование 1. Педагогически науки. Специалностите, попадащи в тази категория са "Педагогика на обучението по музика" и "Педагогика на обучението по изобразително изкуство" - ОКС "Бакалавър" и ОКС "Магистър", редовно обучение.